Home / Fixed Inductors / BPCF00101065220MAE
BPCF00101065220MAE
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00101065220MAE
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 37.6mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.41 A
Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz