Home / Fixed Inductors / BPCF00131355681M00
BPCF00131355681M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00131355681M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 760mOhm
Current Rating (Amps) 730 mA
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 430mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz