Home / Fixed Inductors / BPCF00131365101T00
BPCF00131365101T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00131365101T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 100 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 123mOhm
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz