Home / Fixed Inductors / BPCI000707468R2T00
BPCI000707468R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI000707468R2T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 8.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.1 A
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz