Home / Fixed Inductors / BPCI001212504R7MA0
BPCI001212504R7MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI001212504R7MA0
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz