Home / Fixed Inductors / BPCI001212602R2TA0
BPCI001212602R2TA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI001212602R2TA0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 8.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 12.5 A
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz