Home / Fixed Inductors / BPDC000505201R2T00
BPDC000505201R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDC000505201R2T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.201" L x 0.201" W (5.10mm x 5.10mm)
DC Resistance (DCR) 29mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.4 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz