Home / Fixed Inductors / BPDL00040418470T00
BPDL00040418470T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDL00040418470T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 47 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
DC Resistance (DCR) 775mOhm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 210mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz