Home / Fixed Inductors / BPDR00050530151K00
BPDR00050530151K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00050530151K00
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 1.35Ohm Max
Current Rating (Amps) 240 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz