Home / Fixed Inductors / BPDR000505302R2M00
BPDR000505302R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000505302R2M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 31.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.04 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.04A
Inductance Frequency - Test 100 kHz