Home / Fixed Inductors / BPDR00050530330T00
BPDR00050530330T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00050530330T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 33 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 331.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 560 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 560mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz