Home / Fixed Inductors / BPDR000606204R1T00
BPDR000606204R1T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000606204R1T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.1 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
DC Resistance (DCR) 57mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.95 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.95A
Inductance Frequency - Test 100 kHz