Home / Fixed Inductors / BPDR00070740680M00
BPDR00070740680M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00070740680M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 234mOhm Max
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz