Home / Fixed Inductors / BPRR001010412R2MA0
BPRR001010412R2MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR001010412R2MA0
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPRR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 7.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.2 A
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 10.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz