Home / Fixed Inductors / BPSL00130952220M00
BPSL00130952220M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00130952220M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BPSL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 85mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 19MHz
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz