Home / Fixed Inductors / BPXX000303083R3T00
BPXX000303083R3T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX000303083R3T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPXX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 285mOhm Max
Current Rating (Amps) 950 mA
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 820mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz