Home / Fixed Inductors / BSCH0010050568NKCS
BSCH0010050568NKCS
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH0010050568NKCS
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 68 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 1.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz