Home / Fixed Inductors / BSCH001608085N6K00
BSCH001608085N6K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH001608085N6K00
Features -
Q @ Freq 10 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 5.6 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 4.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz