Home / Fixed Inductors / BSCH0016080862NJ00
BSCH0016080862NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH0016080862NJ00
Features -
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 62 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 850mOhm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 1.05GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz