Home / Fixed Inductors / BSCL001608083R9K00
BSCL001608083R9K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL001608083R9K00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 3.9 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 36MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz