Home / Fixed Inductors / BSCL00160808R56K00
BSCL00160808R56K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL00160808R56K00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 25 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 35 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 95MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz