Home / Fixed Inductors / BSCQ000603036N2C00
BSCQ000603036N2C00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCQ000603036N2C00
Features -
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 6.2 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Current Rating (Amps) 305 mA
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 5.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz