Home / Fixed Inductors / BSPQ000402036N2H00
BSPQ000402036N2H00
Chilisin Electronics
Product No:
BSPQ000402036N2H00
Package:
1005
Description:
FIXED IND 6.2NH SMD
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Thin Film
Features -
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 6.2 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1005
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz