Home / Fixed Inductors / BWCM000604047N5J00
BWCM000604047N5J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM000604047N5J00
Package:
0201
Features -
Q @ Freq 41 @ 900MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 7.5 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.021" L x 0.016" W (0.53mm x 0.40mm)
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 7.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz