Home / Fixed Inductors / BWCM0011070512NGL8
BWCM0011070512NGL8
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM0011070512NGL8
Package:
0402
Features -
Q @ Freq 30 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 12 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 93mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.24 A
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5.2GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz