Home / Fixed Inductors / BWCM0011070515NGH8
BWCM0011070515NGH8
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM0011070515NGH8
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 31 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 15 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 114mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.15 A
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz