Home / Ceramic Capacitors / C0201C103K9PAC7867
C0201C103K9PAC7867
KEMET
Product No:
C0201C103K9PAC7867
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X5R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number C0201C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C