Home / Ceramic Capacitors / C0201C104K7PAC7867
C0201C104K7PAC7867
KEMET
Product No:
C0201C104K7PAC7867
Description:
CAP CER 0.1UF 4V X5R 0201
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X5R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 4V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number C0201C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C