Home / Ceramic Capacitors / C0402C100C5GACAUTO
C0402C100C5GACAUTO
KEMET
Product No:
C0402C100C5GACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Description:
SMD AUTO C0G, CERAMIC, 10 PF, 2%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Auto C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 10 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C