Home / Ceramic Capacitors / C0402C100D3GAC7867
C0402C100D3GAC7867
KEMET
Product No:
C0402C100D3GAC7867
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 10 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C