Home / Ceramic Capacitors / C0402C101G8JACAUTO
C0402C101G8JACAUTO
KEMET
Product No:
C0402C101G8JACAUTO
Description:
CAP CER 100PF 10V U2J 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Auto U2J
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Applications Automotive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C