Home / Ceramic Capacitors / C0402C102JMGEC7411
C0402C102JMGEC7411
KEMET
Product No:
C0402C102JMGEC7411
Description:
CAP CER 0402 1NF 63V C0G 5%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series ESD SMD Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications ESD Protection
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 63V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C