Home / Ceramic Capacitors / C0402C102K3GECAUTO
C0402C102K3GECAUTO
KEMET
Product No:
C0402C102K3GECAUTO
Description:
CAP CER 0402 1NF 25V C0G 10%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series ESD SMD Auto C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications Automotive, ESD Protection
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C