Home / Ceramic Capacitors / C0402C333J3REC7411
C0402C333J3REC7411
KEMET
Product No:
C0402C333J3REC7411
Description:
CAP CER 0402 33NF 25V X7R 5%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series ESD SMD Comm X7R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.033 µF
Applications ESD Protection
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C