Home / Ceramic Capacitors / C0402C620M4HACAUTO
C0402C620M4HACAUTO
KEMET
Product No:
C0402C620M4HACAUTO
Description:
CAP CER 0402 62PF 16V ULTRA STAB
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Auto X8R HT150C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±20%
Capacitance 62 pF
Applications Automotive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C