Home / Ceramic Capacitors / C0402C682J1RACAUTO
C0402C682J1RACAUTO
KEMET
Product No:
C0402C682J1RACAUTO
Description:
CAP CER 0402 6.8NF 100VDC X7R
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Auto X7R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 6800 pF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C