Home / Ceramic Capacitors / C0402C682J5RAL7867
C0402C682J5RAL7867
KEMET
Product No:
C0402C682J5RAL7867
Description:
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X7R SnPb
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 6800 pF
Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C