Home / Ceramic Capacitors / C0402C683K9PAC7867
C0402C683K9PAC7867
KEMET
Product No:
C0402C683K9PAC7867
Description:
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X5R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.068 µF
Applications Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C