Home / Ceramic Capacitors / C0402H152J3GACT500
C0402H152J3GACT500
KEMET
Product No:
C0402H152J3GACT500
Description:
CAP CER 1500PF 25V C0G/NP0 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Indust C0G HT200C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Applications Downhole
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402H
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C