Home / Ceramic Capacitors / C0402S561K5RACAUTO
C0402S561K5RACAUTO
KEMET
Product No:
C0402S561K5RACAUTO
Description:
FAILOPENSMD560.PF 50.0V
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Auto X7R FE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Floating Electrode
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 560 pF
Applications Automotive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402S
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C