Home / Ceramic Capacitors / C0402T101F1GAL7867
C0402T101F1GAL7867
KEMET
Product No:
C0402T101F1GAL7867
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 0402
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD COTS C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Applications High Reliability
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402T
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C