Home / Ceramic Capacitors / C0402T471K3RAL7867
C0402T471K3RAL7867
KEMET
Product No:
C0402T471K3RAL7867
Description:
CAP CER 470PF 25V X7R 0402
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 470 pF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number C0402T
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C