Home / Ceramic Capacitors / C052C222J1G5TA7301
C052C222J1G5TA7301
KEMET
Product No:
C052C222J1G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 2200PF 100V C0G/NP0 RAD
Parameter Info
Mfr KEMET
Series LDD Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 2200 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Base Product Number C052C2
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C