Home / Ceramic Capacitors / C052H104K5G5GA7301
C052H104K5G5GA7301
KEMET
Product No:
C052H104K5G5GA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series RAD-LDD Indust C0G HT200C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Base Product Number C052H1
Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C