Home / Ceramic Capacitors / C0603C101F8HAC7867
C0603C101F8HAC7867
KEMET
Product No:
C0603C101F8HAC7867
Description:
CAP CER 100PF 10V X8R 0603
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X8R HT150C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±1%
Capacitance 100 pF
Applications General Purpose
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C