C0603C102KDRACTU
KEMET
Product No:
C0603C102KDRACTU
Description:
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0603
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X7R HV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C