Home / Ceramic Capacitors / C0603C102KMRECAUTO
C0603C102KMRECAUTO
KEMET
Product No:
C0603C102KMRECAUTO
Description:
CAP CER 1000PF 63V X7R 0603
Parameter Info
Mfr KEMET
Series ESD SMD Auto X7R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications Automotive, Bypass, Decoupling, ESD Protection
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 63V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C