Home / Ceramic Capacitors / C0603C105K3RAC7411
C0603C105K3RAC7411
KEMET
Product No:
C0603C105K3RAC7411
Description:
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Parameter Info
Mfr KEMET
Series SMD Comm X7R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications Bypass, Decoupling
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C