CWR26KB106MCGA\HR
Vishay Sprague
Product No:
CWR26KB106MCGA\HR
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Parameter Info
Mfr Vishay Sprague
Type Conformal Coated
Series Military, MIL-PRF-55365/13, CWR26
Package Tape & Reel (TR)
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Failure Rate C (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2711 (6728 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Base Product Number CWR26
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
ESR (Equivalent Series Resistance) 350mOhm