Home / Oscillators / DSA1101DA1-026.9973TVAO
DSA1101DA1-026.9973TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1101DA1-026.9973TVAO
Description:
MEMS OSC AUTO LOW JITTER -40C-12
Output CMOS
Series DSA1101
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 26.9973 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSA1101
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA